MOŻLIWOŚCI

Korzyści z normalizacji oddychania odniesie de facto każdy, kto oddycha w sposób dysfunkcyjny, czyli niezapewniający właściwego dotlenienia organizmu. Dotyczy to nie tylko osób chorych, u których nadmierne oddychanie powoduje szereg dolegliwości i schorzeń wcześniej wymienianych. Osoby zdrowe, które skorygują niewłaściwe oddychanie, zabezpieczą się przed potencjalnymi chorobami, które w przyszłości mogą wystąpić jako skutek przewlekłej, długotrwałej hiperwentylacji.  

Zmiany można wprowadzić samodzielnie, korzystając z odpowiednich lektur. Większość osób jednak potrzebuje specjalistycznego wsparcia, przede wszystkim w diagnozie sposobu oddychania i określeniu przyczyn dysfunkcji. Zmiana wzorca oddychania i przewlekła hiperwentylacja mogą być konsekwencją bardzo różnych przyczyn, dlatego dokładny wywiad, zdiagnozowanie sposobu oddychania oraz ocena ewentualnych wad postawy są konieczne, by zrozumieć objawy i pierwotne przyczyny problemu. Zaburzenia fizjologicznego sposobu oddychania mogą być spowodowane przyczynami biomechanicznymi (niewłaściwa postawa, zmiany pourazowe lub pooperacyjne), biochemicznymi (w tym czynniki alergiczne lub infekcje) oraz, co się bardzo często zdarza, czynnikami psychicznymi (chroniczny stres, negatywne emocje, lęk, depresja). W zależności od osoby może to być jeden czynnik lub kombinacja kilku czynników, psychicznych i fizycznych. We wszystkich przypadkach, niezależnie od przyczyn dysfunkcyjnego oddychania, zmiana wzorca oddychania powinna być w centrum terapeutycznej interwencji. Nawyk nadmiernego oddychania, jeśli trwa przez pewien czas, nie znika samoistnie, nawet gdy pierwotna przyczyna zostanie usunięta (np. nawykowe oddychanie przez usta po zabiegach udrażniających nos). Terapie dotycząc pierwotnych przyczyn są również konieczne, by długofalowo przywrócić prawidłowy sposób oddychania. Mogą to być, w zależności od osoby, psychoterapia, modyfikacja diety, systematyczne stosowanie technik relaksacyjnych i redukcji stresu, ćwiczenia i korekcja wad postawy. Jeśli wzorzec oddychania był zaburzony przez dłuższy czas, konieczna jest mobilizacja mięśniowo- szkieletowa, czyli normalizacja funkcji mięśni i stawów związanych z procesem prawidłowego oddychania.

W zależności od potrzeb może być trening indywidualny lub udział w warsztatach grupowych

Indywidualne terapie oddechowe

 • Diagnoza sposobu oddychania
 • Zdefiniowanie przyczyn wywołujących zmianę sposobu oddychania
 • Edukacja dotycząca zaburzeń wzorca oddychania i konsekwencji nadmiernego oddychania
 • Zmiana nieprawidłowego wzorca oddychania poprzez stopniowe wprowadzanie odpowiednio dobranych ćwiczeń oddechowych
 • Dobór terapii towarzyszących, w zależności od potrzeby (psychoterapia, techniki relaksacyjne, rehabilitacja ruchowa, zmiana diety)
 • Zrozumienie wpływu stresu na sposób oddychania i wprowadzenie technik redukcji stresu
 • Normalizacja oddychania podczas snu oraz poprawienie jakości snu

Podczas każdej sesji odbywają się ćwiczenia praktyczne, dokładnie takie jakie Pacjent później praktykuje w domu. Zwykle jest to cykl 4-5 sesji terapeutycznych, w odstępie 7-9 dni. Taki schemat terapii jest dla wielu osób bardzo pomocny w zmianie nawyku.

Szczególnie ważne są motywacja i wsparcie przy zmianie nawykowego sposobu oddychania. Optymalizacja nawyków oddechowych i przeprogramowanie wrażliwości chemoreceptorów w ośrodku oddechowym w mózgu jest procesem stopniowym, wymagającym cierpliwości i regularnego praktykowania różnych ćwiczeń oddechowych. Dotyczy to szczególnie osób cierpiących na różne schorzenia, w tym na astmę, zaburzenia snu, chrapanie i bezdech nocny. Stopniowe wydłużanie się pauzy kontrolnej jest miernikiem normalizacji sposobu oddychania.

Warsztaty Grupowe

4 godzinne warsztaty (grupa maksymalnie 8 osób) dla osób powyżej 15 r.ż.

Podczas Warsztatów Oddechowych dowiesz się:

 • jak oddychać w sposób prawidłowy fizjologicznie
 • jakie są przyczyny nadmiernego oddychania
 • jakie są konsekwencje przewlekłej hiperwentylacji
 •  jak oceniać swój aktualny sposób oddychania
 • jak, dzięki normalizacji oddychania, można sobie pomóc w leczeniu wielu schorzeń (m.in. astmy, nadciśnienia, refluksu, chrapania, bezdechu nocnego, napadów lęku, paniki, przewlekłego stresu i wielu innych)
 • jakie są konsekwencje oddychanie przez usta u dzieci
 • poznasz i praktycznie wykonasz ćwiczenia oddechowe pomagające przywrócić prawidłowy wzorzec oddychania
 • poznasz terapie towarzyszące, pomocne przy podejściu przyczynowym i normalizacji procesu oddychania
 • dowiesz się, jak wprowadzać zmiany w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości

Adres warsztatów: Warszawa Ul. Narbutta 40/15 II klatka      Terminy: będą podane po zniesieniu ograniczeń związanych z epidemią