TERAPIE ODDECHOWE

Teoretycznie każdy z nas wie, że oddychanie jest ważne i że tlen jest niezbędny do życia, ale nieliczni z nas zwracają uwagę na własny sposób oddychania.

Proces fizjologicznego oddychania został wypaczony przez siedzący tryb życia, stres, niezdrowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, przegrzane pomieszczenia. Wszechobecne mity dotyczące zdrowego oddychania jeszcze bardziej oddalają nas od właściwego, fizjologicznego sposobu oddychania. Wiedza jaki oddech jest prawidłowy, fizjologiczny, warunkujący odpowiednie dotlenienie organizmu, wbrew pozorom nie jest powszechna.

Konsekwencje przewlekłej hiperwentylacji, czyli nadmiernego oddychania (m.in. ciężki i słyszalny oddech, nieregularny oddech, oddychanie przez usta, oddychanie górną częścią klatki piersiowej, ustawiczne wzdychanie, zatrzymywanie powietrza na wdechu) są bardzo różnorodne i zależne od osoby, wieku i predyspozycji genetycznych.  Mogą to być m.in. astma, choroby zatok, nieżyt nosa, alergie, nadmierny stres, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu, chrapanie, bezdech nocny, napady leku i paniki, depresja, nadciśnienie i wiele innych.

U dzieci konsekwencje są bardziej dramatyczne, bo często nieodwracalne. Oddychanie przez usta u dzieci ma związek z negatywnym wpływem na rozwój intelektualny, niewłaściwym rozwojem twarzoczaszki, małą i wąską żuchwą, wadami zgryzu, przerostami migdałków, zwężonymi górnymi drogami oddechowymi oraz z występowaniem bezdechu nie tylko w dzieciństwie, ale i w życiu dorosłym. Niewłaściwe oddychanie u dzieci wiąże się z nadmiernym pobudzeniem i wielu przypadkach z niewłaściwą diagnozą ADHD i ADD, bo objawy pobudzenia, których dziecko doświadcza są konsekwencją gorszego dotlenienia mózgu w odpowiedzi na nadmierną wentylację. Wg badań ok. 55-58% dzieci oddycha przez usta.

Paradoks polega na tym, że im większe i częstsze oddechy bierzemy, tym bardziej jesteśmy niedotlenieni. Zbyt duża eliminacja CO2 z organizmu prowadzi do skurczu mięśni gładkich w naczyniach krwionośnych i drogach oddechowych, zaburza metabolizm i funkcjonowanie układów nerwowego, krążenia, oddechowego, pokarmowego i innych. Stopniowo uszkadza zdrowie i prowadzi do wielu chorób.

Fakt nadmiernego oddychania i jego związek ze zdrowiem zaobserwował rosyjski lekarz i naukowiec K.P. Buteyko. Zauważył on, że przywrócenie prawidłowego wzorca oddychania poprzez normalizację objętości oddechowej i przestawienie się na oddychanie tylko przez nos, w dzień i w nocy, prowadzi do znaczącej poprawy dotlenienia i funkcjonowania organizmu, wpływa niezwykle pozytywnie na przebieg wielu schorzeń, samopoczucie i poziom energii.

Prawidłowa dieta i aktywność fizyczna nie są w stanie zrekompensować negatywnego wpływu nadmiernego oddychania na zdrowie!

Terapie Oddechowe to odpowiednio dobrane ćwiczenia oddechowe, m.in. wg Metody Buteyko oraz specjalnie opracowane zalecenia, których celem jest likwidacja indywidualnych przyczyn nadmiernego oddychania.

Celem terapii jest redukcja nadmiernego oddychania (chronicznej hiperwentylacji), przywrócenie prawidłowego, fizjologicznego sposobu oddychania i dzięki temu, pozytywny wpływ na zdrowie i leczenie wielu chorób.

Przeczytaj:
NADMIERNE ODDYCHANIE, OBJAWY I KONSEKWENCJE
SPRAWDŹ CZY ODDYCHASZ PRAWIDŁOWO
NA CZYM POLEGA TRENING ODDECHOWY
TERAPIA ODDECHOWA W LECZENIU ASTMY
TERAPIE ODDECHOWE W LECZENIU CHRAPANIA I BEZDECHU NOCNEGO
O METODZIE BUTEYKO
TERAPIA INDYWIDUALNA I WARSZTATY