O MNIE

Elżbieta Dudzińska

Dyplom lekarza medycyny uzyskałam na Akademii Medycznej we Wrocławiu, w 1989 roku.

W 2009 roku ukończyłam kurs i uzyskałam certyfikat z technik redukcji stresu MBSR w Instytucie Medycyny Behawioralnej: Center for Mindfulness in Medicine przy University of Massachusetts Medical School w USA. Ten kurs skierował moją uwagę i zainteresowanie na umysł i psychikę oraz zainspirował do ciągłego, samodzielnego kształcenia, dotyczącego technik redukcji stresu, psychoneurobiologii i psychologii pozytywnej. Od tego czasu prowadzę warsztaty i wykłady dotyczące stresu i technik redukcji stresu oraz wykłady z psychoneurobiologii w aspekcie praktycznym, czyli co warto wiedzieć o funkcjonowaniu umysłu, aby mieć wpływ na własne zdrowie i życie.

W roku 2017 ukończyłam 2-letnie podyplomowe studia dla lekarzy z Medycyny Integralnej na University of Arizona w USA. Studia pozwoliły mi spojrzeć na leczenie chorób przez pryzmat medycyny klasycznej i komplementarnej, przez pryzmat  badań klinicznych dotyczących poszczególnych terapii oraz nauczyły brania pod uwagę wszystkich obszarów, które mogą mieć wpływ na przebieg choroby i efekty leczenia.

Podczas mojej drogi zawodowej zdobyłam różne doświadczenia: praca jako lekarz, edukator, trener, coach, praca w przemyśle farmaceutycznym. Odbyłam wiele szkoleń medycznych, paramedycznych i trenerskich (m.in. miesięczny kurs trenerski w USA, kurs terapii Bacha, kurs „ Journey into the healing” w Chopra Center w USA, roczny kurs zielarski).

W 2019 roku ukończyłam kurs i uzyskałam certyfikat instruktora technik oddechowych Metodą Buteyko  www.buteykoclinic.com

W roku 2020 ukończyłam kurs oddechowy Metoda Wima Hofa.

Spośród całej wiedzy, którą zdobyłam, temat oddychania jest dla mnie tematem najważniejszym. W mojej praktyce nie wyobrażam sobie już żadnej konsultacji bez zwrócenia uwagi na sposób oddychania danej osoby. Trudne do uwierzenia jest to, że wiedza dotycząca fizjologii oddychania, wiedza którą można znaleźć w podręcznikach fizjologii człowieka, zupełnie umknęła w diagnostyce i leczeniu szeregu schorzeń.  Wpływ biomechaniki oddychania na biochemię oddychania i de facto na biochemię całego organizmu jest kluczowy dla naszego zdrowia i dobrostanu.

Wszystkie powyższe doświadczenia zawodowe i edukacyjne wpłynęły na moje postrzeganie zdrowia,  procesu chorobowego i leczenia, i w rezultacie na kierunek praktyki lekarskiej, na której się skoncentrowałam.

W 2020 pojawiła się pandemia koronawirusa, która bardziej zwróciła uwagę na oddychanie. Nie zmienia to jednak faktu, że temat oddychania jest wciąż adresowany w sposób niepełny, pomijający kluczowe znaczenie aspektów fizjologicznych, takich jak np. oddychanie przez nos w dzień i w nocy, prawidłowa pozycja języka, praca przepony, częstość oddechów na minutę oraz objętość oddechowa/minutowa. Związek sposobu oddychania z zapadalnością i ciężkością przebiegu COVID-19 jest potwierdzony wieloma badaniami, które opublikowano w 2020 i 2021 roku.

Bardzo ważna dla mnie jest też profilaktyka i stąd moja działalność w formie wykładów i warsztatów. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Każda osoba, którą dotknęła poważna choroba, wie to doskonale.  Dlatego bardzo się cieszę, że współpracuję z Fundacją Małgorzaty Braunek www.fundacjabadz.pl  i że mogę dołożyć małą kroplę do tych pozytywnych działań.

Żywię głębokie przekonanie, że każdy z nas na różnych etapach zdrowia i choroby ma możliwości znaczącego wpływu i olbrzymi potencjał zdrowienia. Jeśli tylko zdobędziemy się na odrobinę samodyscypliny, to otwierają się przed nami olbrzymie możliwości.                                                                                                                                                

Wybór, nie przypadek określa przeznaczenie”   Arystoteles